Umetniško vodenje festivala v Locarnu nadaljuje Giona A. Nazzaro
Locarno, 19. aprila - Italijanski filmski kritik Giona A. Nazzaro bo tudi v prihodnjih treh letih umetniški vodja mednarodnega filmskega festivala v Locarnu. Nekdanji vodja tedna kritike na filmskem festivalu v Benetkah priznani švicarski festival vodi od leta 2021, a petletni mandat se mu izteče letos. Festival bo potekal med 6. in 16. avgustom.
Nazzaro, ki se je rodil in odraščal v Švici, je v svojem mandatu okrepil vlogo Locarna kot enega vodilnih festivalov umetniških filmov in jih pripeljal pred najširše možno občinstvo. K temu sodi tudi svetovni uspeh lanskoletnega dobitnika zlatega leoparda Strupeno. Prvenec litovske režiserke Saule Bliuvaite o prijateljstvu med dekleti so po Locarnu predvajali na 70 festivalih.
Ob ponovnem imenovanju se je zahvalil odboru festivala, da so mu ponovno zaupali to nalogo. "Skupaj nadaljevati delo teh prvih petih let v trenutku, ko se avdiovizualni sektor in filmska industrija soočata z velikimi preobrazbami, je izziv, ki nas bo navdihnil, da se samozavestno pomaknemo proti naši 80. obletnici," je povedal po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa.
S festivalom v Locarnu je Lazzaro sodeloval, še preden je postal njegov umetniški vodja. Sodeloval pa je tudi pri izborih filmov za festivale v Rimu, Torinu in Firencah. Je avtor več knjig in esejev, med drugim o hongkonški kinematografiji, postmodernih akcijskih filmih in monografijah o Abele Ferrari, Spiku Leeju in Gusu Van Santu.
Festival bo 80-letnico praznoval leta 2027.