Slovenija 17.4.2025 10:13

V Mariboru predstavljena likovna zapuščina umetniške družine Šantel

Maribor, 17. aprila - V Umetnostni galeriji Maribor (UGM) nadaljujejo z nizom raziskovalnih razstav, posvečenih posebnostim likovne umetnosti v Mariboru v obdobju med prvo in drugo svetovno vojno. Tokrat se posvečajo predstavitvi dela treh slikark iz umetniške družine Šantel. V Univerzitetni knjižnici Maribor (UKM) pa predstavljajo umetnine grafika Saše Šantla.

Meščanska družina iz Gorice povezuje Štajersko s Primorsko. Tako mati Avgusta (1852-1935) kot hčerki Henrika (1874-1940) in mlajša Avgusta (1876-1968) ter sin Saša (1883-1945) so bili slikarji, nekateri tudi grafiki in glasbeniki.

"Spoznavanje življenja in dela izobražene in umetniško talentirane slovenske družine Šantel nam nudi vpogled v vsakdan meščanskega miljeja v utečenem ritmu avstro-ogrske družbe v zadnjih desetletjih monarhije. Njen prihod v Maribor pa razkriva tukajšnjo mestno posebnost obdobja po zatonu nemštva, v katerem so življenje obogatili primorski priseljeni rojaki," pojasnjujeta kustosa najnovejših razstav Breda Kolar Sluga in Igor Longyka.

Slednji je pripravil spominsko razstavo ob 80-letnici smrti Saše Šantla, ki jo odpirajo danes v knjižnem in likovnem razstavišču Univerzitetne knjižnice Maribor (UKM). Predstavlja ekslibrise oz. knjižne grafične oznake, knjižne ilustracije in praznične voščilnice tega umetnika, ki se je na začetku 20. stoletja ukvarjal z različnimi grafičnimi tehnikami.

"Razstava, pripravljena iz gradiva v njegovi zapuščini, prinaša celoten opus njegovih ekslibrisov v različnih oblikah, prikazuje tiskane primerke, osnutke in klišeje, povrh pa še knjige iz avtorjeve in drugih zasebnih knjižnic, v katerih so nalepljeni Šantlovi ekslibrisi. Dodan je še izbor iz bogatega opusa Šantlovih razglednic - voščilnice z motivi, vezanimi na praznični velikonočni in božični utrip," sporočajo iz knjižnice.

V Umetnostno galeriji Maribor (UGM) se posvečajo ženskemu delu družine. Z razstavo v UGM Kabinetu, ki jo odpirajo v soboto, bodo prvič osvetlili ustvarjalno pot teh treh slikark po tem, ko so se pred sto leti nastanile v Mariboru in se aktivno vključile v Umetniški klub Grohar.

Da bi dopolnili vedenje o njihovem delovanju in ustvarjalnem opusu, je galerija zaprosila za pomoč tudi javnost. "Zaradi dobrega odziva smo se odločili za razstavo v dveh delih: v prvem delu predstavljamo opus Avguste Šantel mlajše, v drugem, ki smo ga umestili v program za leto 2026, pa bomo predstavili delo Henrike Šantel," pojasnjujejo v galeriji.

Slikarka, glasbenica in učiteljica Avgusta Šantel mlajša je po službovanju v več slovenskih in istrskih krajih prišla v Maribor leta 1920 in dobila službo na II. dekliški meščanski šoli. Njeno delo je bilo v novejšem času že večkrat predstavljeno na manjših preglednih razstavah v krajih njenega službovanja, razstava v UGM Kabinetu pa se osredinja na njeno mariborsko obdobje, v katerem se je ob svojem dolgoletnem slikarskem ustvarjanju posebej posvetila grafiki.

"Z razstavljenimi deli smo poudarili tudi njeno upodabljanje cvetja in krajin. Med temi bo po sto letih znova na ogled nekaj del, ki so nastala in bila predstavljena že v mariborskem obdobju. V ospredju bodo umetnine iz Zbirke UGM, umetnico pa bomo predstavili predvsem z doslej še nerazstavljenimi deli zasebnih lastnikov, ki so se odzvali na vabilo UGM. Njen izredno bogat opus z več kot 1000 deli pa zajema ob slikarstvu in grafiki še dekorativno umetnost, zato želimo z raziskovalno razstavo v UGM prispevati k čimprejšnji prvi celoviti predstavitvi in kritiški obravnavi slikarke in grafičarke Avguste Šantel mlajše," navajata kustosa Igor Longyka in Breda Kolar Sluga.

Razstava je del obsežnejšega raziskovanja mariborske umetnosti v času med obema vojnama, ki so jo pomembno soustvarjali primorski priseljeni rojaki. Povezujejo jo tudi z drugimi dogodki, posvečenimi umetniški družini Šantel. RTV Slovenija je premierno predstavila dokumentarni film o njej, v organizaciji Glasbene matice Ljubljana pa je bil v Viteški dvorani v Križankah koncert samospevov Saše Šantla.