Slovenija 18.4.2025 9:00

Ljubljanski grafični bienale v jubilejnem letu zastavljen kot mesto spraševanja

Ljubljana, 18. aprila - Mednarodni grafični likovni center (MGLC) je objavil koncept 36. grafičnega bienala Ljubljana. V jubilejnem letu, ko praznuje svojo 70-letnico, bo potekal pod naslovom Orakelj: O domišljiji in svobodi, s čimer je njegova kuratorka Chus Martinez želela nakazati, da je lahko tudi mesto spraševanja. Bienale bo potekal od 6. junija do 12. oktobra.

Ljubljana, galerija NLB. Razstava Ljubljanski grafični bienale skozi plakat. Foto: Nebojša Tejić/STA Arhiv STA

Ljubljana, galerija NLB.
Razstava Ljubljanski grafični bienale skozi plakat.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA

Koncept 36. bienala pod omenjenim naslovom pripravlja kuratorka, predavateljica in raziskovalka Martnez, ki se je rodila v Španiji, trenutno pa je predstojnica inštituta Art Gender Nature pri Akademiji za umetnost in oblikovanje Basel FHNW v Švici in kuratorka pri TBA21 Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.

Kot je pojasnila, se v času vse večje negotovosti in izkušnje bivanja v svetu, ki ne priznava naših potreb, porajajo številne oblike eskapizma in zavajajočega odločanja. Pričakovanje velikih odgovorov in nadejanje gibanj s široko mobilizacijo, ki bi bila zmožna odpraviti posledice vojn in delovanja temačnih sil, nista realni možnosti.

Zanjo je sicer bienale tudi okoljska praksa, saj spodbuja k poglabljanju v določen kraj in kulturni kontekst. Na tem mestu je naletela na Žogico Marogico, lik, ki ga je za lutkovno predstavo po besedilu Jana Malika, ki so jo leta 1951 uprizorili v današnjem Lutkovnem gledališču Ljubljana, zasnovala likovna umetnica Ajša Pengov.

Lik Žogice Marogice uteleša tradicijo, politiko in potrebo po izumljanju sistemov, namenjenih za posredovanje, izobraževanje in povezovanje ljudi. Orakelj pa poimenuje in časti simbolni kraj, kjer se vsa bitja sprašujejo o smeri svojega življenja. "Bienale je torej mesto vedeževanja, mesto interpretacije, v samem središču oraklja v Ljubljani pa naletimo na Žogico Marogico," so zapisali v MGLC.

Bienale bo potekal na več prizoriščih po mestu: MGLC Gradu Tivoli, MGLC Švicariji, na zunanjih prizoriščih v parku Tivoli z dvema site specific projektoma, Moderni galeriji in Mestni galeriji Ljubljana. Vsa dela z izjemo dveh so bila zasnovana posebej za bienale in bodo letos poleti prvič postavljena na ogled.

Ob osrednji bienalski razstavi bo v galeriji ISIS bo na ogled razstava Tejswini Narayan Sonawane kot prejemnice velike nagrade 35. bienala. Ljubljanski grad bo prikazal razstavo prejemnika nagrade občinstva na prejšnji izdaji - kolektiva Sreda v sredo. V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije pa bo na ogled razstava Začetek nečesa velikega, ki obeležuje 1. mednarodno grafično razstavo ter prikazuje sočasno družbeno-kulturno situacijo, ki je spremljala vznik Grafičnega bienala Ljubljana.

Ljubljanski bienale je od ustanovitve leta 1955 do danes predstavil dela približno 9000 umetnikov iz 122 držav. Sodi med najstarejše tovrstne dogodke na svetu.