Slovenija 5:00

V Mestnem muzeju Ljubljana odprtje razstave o okupaciji med 2. svetovno vojno

Ljubljana, 24. aprila - V Mestnem muzeju Ljubljana bodo drevi odprli razstavo 1495 dni: Ljubljana med 2. svetovno vojno. Pripravili so jo ob 80-letnici konca 2. vojne in ponuja vpogled v ključne dogodke med letoma 1941 in 1945. Skozi predmete, zgodbe in fotografije odstira različne plasti vojnega vsakdana ter razkriva raznolike izkušnje Ljubljančanov v času okupacije.

Ljubljana. Mestni muzej Ljubljana. Foto: Stanko Gruden/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Mestni muzej Ljubljana.
Foto: Stanko Gruden/STA
Arhiv STA

Po besedah kustosa Blaža Vurnika razstava poudarja vlogo Ljubljančanov in njihovih usodnih osebnih odločitev pri razvoju dogodkov, pa tudi vsakdanje preživetje v času okupacije. Posebno pozornost namenja resničnim življenjskim zgodbam posameznikov, ki obiskovalca globoko osebno nagovorijo. Obenem spodbuja k razmisleku o naši odgovornosti v zgodovini in o tem, kako razumemo preteklost v luči sedanjosti.

Zgodba okupirane Ljubljane je predstavljena skozi sedem razstavnih sob, ki pred obiskovalca postavljajo avtentične predmete, fotografije, posnetke in osebne zgodbe meščanov iz časa italijanske in nemške okupacije, ki so jih v muzejsko zbirko desetletja predajali posamezniki, od upornikov in borcev do nemih opazovalcev ter tistih, ki so jim vojna leta zaznamovala otroštvo.

Težke čase vojne in pomanjkanja na razstavi dodatno izpostavljajo avdio zgodbe in video intervjuji, hkrati postavitev dopolnjujejo interaktivni kotički, ki bodo obiskovalcem omogočili, da se na poglobljen način spoznajo z njeno vsebino. Namenjeni so tako odraslim kot tudi mlajšim obiskovalcem.

Italijanska vojska je v Ljubljano vkorakala 11. aprila 1941. Italijanske oblasti so nemudoma začele izvajati poitalijančevanje in represijo. 26. aprila ustanovljena Protiimperialistična fronta slovenskega naroda, kasneje preimenovana v Osvobodilno fronto slovenskega naroda (OF). V mestu je začela delovati tudi varnostno-obveščevalna služba (VOS OF), ki je opravljala obveščevalno dejavnost ter izvajala atentate na politične nasprotnike OF in tiste, ki so jih sumili sodelovanja z okupatorjem.

Italijanske oblasti so na odpor odgovorile s terorjem, interniranjem prebivalcev v koncentracijska taborišča, streljanjem talcev in zgraditvijo žičnega obroča okrog mesta. Obenem so v posameznih vaseh okoli Ljubljane nastale vaške straže, ki jih je italijanski okupacijski sistem vključil v svoj okvir kot Prostovoljno protikomunistično milico (Milizia volontaria anticomunista - MVAC); ta je sodelovala pri racijah ter aretacijah in zasliševanju ljudi, osumljenih sodelovanja v odporu.

Po kapitulaciji Italije septembra 1943 je Ljubljansko pokrajino zasedla nemška vojska. Nemci so brutalno zatirali vsakršne oblike odpora in začeli izvajati deportacije v nemška koncentracijska taborišča. Ljubljanski župan Leon Rupnik je organiziral Slovensko domobranstvo, ki je sodelovalo z okupatorjem. V začetku maja so se nemške in domobranske enote ter množice civilistov začele umikati proti Koroški. Ljubljana je bila osvobojena 9. maja 1945, so v muzeju zapisali ob razstavi.

Razstavo, ki bo na ogled do 12. aprila 2026, spremlja monografija z enakim naslovom, pripravili so tudi pester obrazstavni program.