V Ljubljani prvič mednarodni skladateljski forum za sodobno glasbo Rostrum
Ljubljana, 4. maja - Ljubljana bo v organizaciji radijskega programa Ars prvič gostila mednarodno skladateljsko tribuno Rostrum. Srečanje, ki spodbuja ustvarjalnost in prepoznavnost novih glasbenih del, bo potekalo med 13. in 16. majem. Iz Slovenije so bili v zadnjih letih na njem opaženi skladatelji Matej Bonin, Petra Strahovnik in Matic Romih.
Ljubljana.
Notno črtovje, glasba.
Foto: Anže Malovrh/STA
Arhiv STA
Kot so sporočili z RTV Slovenija, bo skladateljska tribuna v Ljubljano privabila 25 delegatov radijskih postaj z vsega sveta, ki bodo poslušali najnovejše posnetke sodobne glasbe, o njih razpravljali in jih ocenjevali.
RTV Slovenija na tribuni redno sodeluje, tokrat pa bo prvič gostila celoten dogodek pod vodstvom urednika uredništva za resno glasbo na programu Ars Gregorja Pirša, ki ji od lani tudi predseduje.
Gostovanje mednarodnega skladateljske tribune Rostrum v Sloveniji je pomembno priznanje za domače glasbeno okolje in priložnost za večjo mednarodno prepoznavnost slovenske glasbene ustvarjalnosti, so zapisali na RTV Slovenija.
Osrednje dogajanje bo potekalo od 13. do 16. maja v Klubu Cankarjevega doma, ko bodo glasbeni uredniki in producenti javnih radijskih postaj poslušali in ocenjevali prijavljena dela ter zadnji dan na novinarski konferenci razglasili izbrana in priporočena dela. Ta nato predvajajo na radijskih postajah po svetu.
V celoti bo tribuna odmevala med 10. in 17. majem, ko bo potekal še spremljevalni program. Vanj so povezali koncerte in druge dogodke, na katerih bo predstavljena sodobna glasbena ustvarjalnost s posebnim poudarkom na slovenskih skladateljih.
Spremljevalni del bo opozoril tudi na 80-letnico Društva slovenskih skladateljev in na novo izdajo Klasika 3 pri ZKP RTV Slovenija s simfonično glasbo mlajše generacije slovenskih skladateljev. Vse koncerte bo neposredno prenašal tretji radijski program.
Tribuno Rostrum kot enega najpomembnejših forumov za sodobno glasbo organizira Mednarodni glasbeni svet. Deluje od leta 1954, z njeno pomočjo pa so se uveljavljala velika skladateljska imena 20. stoletja in sedanjosti, kot so Luciano Berio, Witold Lutoslawski, Krzysztof Penderecki, Luigi Nono in György Ligeti. Iz Slovenije so bili s svojimi deli med drugim opaženi tudi Vito Žuraj, Lojze Lebič in Larisa Vrhunc.