Svet 12.5.2025 10:30

Zlata leva beneškega bienala projektu o prihodnosti lagune in Kraljevini Bahrajn

Benetke, 12. maja - Zlata leva na letošnjem mednarodnem arhitekturnem bienalu v Benetkah sta prejela projekt Canal Cafe, v katerem njegovi avtorji izpostavljajo iztočnice za razmislek o prihodnosti beneške lagune oziroma življenja na vodi, ter Kraljevina Bahrajn, ki je nagrado dobila za nacionalno udeležbo. Nagrade so na bienalu podelili v soboto.

Italija, Benetke. Mednarodni filmski festival v Benetkah. Foto: Xinhua/STA Arhiv Xinhua/STA

Italija, Benetke.
Mednarodni filmski festival v Benetkah.
Foto: Xinhua/STA
Arhiv Xinhua/STA

Projekt Canal Cafe je prejel zlatega leva za udeležbo na osrednji bienalski razstavi, ki jo je letošnji kurator, italijanski arhitekt in inženir Carlo Ratti naslovil Integlliens. Naravno. Umetno. Kolektivno. Z njim se v Arzenalu predstavljajo Diller Scofidio + Renfro, Natural Systems Utilities, SODAI, Aaron Betsky in Davide Oldani.

Kot je zapisala žirija, Canal Cafe ponazarja, kako bi Benetke lahko bile laboratorij za razmišljanje o tem, kako živeti na vodi. Obenem spodbuja prihodnja razmišljanja o beneški in drugih lagunah. Žirija je v njem prepoznala tudi izjemno vztrajnost, saj je projekt, ki se je začel pred skoraj 20 leti, primer tega, da je lahko bienale dolgotrajen projekt in da sega daleč onkraj samega dogodka.

O zlatem letu za najboljšo nacionalno udeležbo Kraljevini Bahrajn pa je ocenila, da paviljon ponuja izvedljiv predlog za ekstremne vroče razmere. Kot piše na spletni strani bienala, je njihov projekt, naslovljen Vročinski val, uporaben za javne prostore in lokacije, kjer morajo ljudje živeti in delati na prostem v ekstremnih vročih razmerah. "Paviljon uporablja tradicionalne metode pasivnega hlajenja, značilne za regijo, in spominja na vetrne stolpe in senčna dvorišča," so o paviljonu povedali njegovi snovalci.

Žirijo 19. arhitekturnega bienala so sestavljali Hans Ulrich Obrist iz Švice, Paola Antonelli iz Italije in Mpho Matsipa iz Južne Afrike.

Podelili so še nekaj priznanj, med drugim tudi srebrnega leta za najbolj obetavno udeležbo na letošnjem bienalu. Prejel jo je projekt Izračun imperijev: Genealogija tehnologije in moči od leta 1500 avtorjev Kate Crawford in Vladana Jolerja. Kot je zapisala žirija, projekt ponuja bogato zgodovino današnje tehnologije, s tem pa omogoča boljše razumevanje sedanjosti in možnih alternativnih prihodnosti.

Nagrajence so razglasili ob uradnem začetku bienala, ki je odprt do 23. novembra. Slovenija se na njem v nacionalnem paviljonu predstavlja s projektom Mojstri gradijo kustosov Ane Kosi in Ognena Arsova.