Slovenija 13.5.2025 7:00

V Slovenski kinoteki film o čudaški prihodnosti kot uvod v festival V-F-X

Ljubljana, 13. maja - S filmom Prihodnost pred nami bo čudaška AF italijanske raziskovalke digitalnih tehnologij Silvie Dal Dosso se bo drevi v Slovenski kinoteki začel mednarodni festival eksperimentalnih avdiovizualnih praks V-F-X Ljubljana. S peto edicijo festivala, ki poteka do sobote, se posvečajo avstralski produkciji in odmevnim naslovom z domače in tuje scene.

Ljubljana, Kinoteka. Slovenska kinoteka. Foto: Nebojša Tejić/STA Arhiv STA

Ljubljana, Kinoteka.
Slovenska kinoteka.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA

Festival bo nocoj uvedel film, ki s pomočjo sintetičnega glasu Adama Curtisa pripoveduje zgodbo o tem, kako bi ljudje lahko preživeli v svetu, ki postaja vse bolj čuden, naporen in hiter. V filmu so mrtve slavne osebnosti pripeljane nazaj iz nebes, generativna umetna inteligenca (UI) je v vzponu, milijonarji pa se skrivajo na dnu zemlje. Izpostavljena je ujetost v posredovani resničnosti, kjer ljubezen stalno prestrezajo čustveno oglaševanje, roboti in globoki ponaredki, so zapisali pri Slovenski kinoteki.

V sredo bo v Slovenski kinoteki na sporedu sekcija Brbotanja s pregledom 15 študentskih eksperimentalnih filmov štirih slovenskih umetniških akademij, uradno odprtje festivala V-F-X Ljubljana pa bo v sredo ob 21.15 v Kinu Šiška z AV performansom Synspecies: Asbu umetnikov Eliasa Merina in Tadeja Droljca, ki skozi lasersko, svetlobno, projekcijsko in zvočno modularno kompozicijo raziskujeta abstraktnost in virtualne ekologije.

Programska ekipa festivala je pripravila program kratkih filmov Razgledi v treh sklopih. Četrtkovi Razgledi I: Je to preteklost? prinašajo sedem sodobnih mednarodno nagrajenih filmov, v okviru programa Sestavljene pokrajine I: avstralski sodobni film in video pa bo kurator Sam Mountford predstavil dekonstrukcijo kolonialne in neoliberalne podobe avstralske nacionalnosti. Na ogled bodo filmi, nastali med letoma 1986 in 2022. Sledi AV performans Fosfen francoskega umetnika Armanda Lesecqa, ki raziskuje koncept razširjenega filma.

Petkovo dogajanje ponuja Razglede II: Je to prihodnost? s sedmimi izbranimi mednarodnimi deli, med njimi sta filma slovenskih avtoric Lare Reichmann in Sare Bezovšek, so zapisali pri kinoteki. Sledi projekcija filma Glass House, avdiovizualnega spektakla Borisa Labbeja, in pogovor z avtorjem. Večer bodo sklenili z avstralsko grozljivko Terror Nullius.

Sobotni program začenjajo z okroglo mizo Arhivi in iskanje nacionalne (filmske) identitete, ki bo odprla vprašanja o tem, kdo piše filmsko zgodovino in ali nacionalne kinematografije sploh obstajajo kot objektivne kategorije. Sledi program Razgledi III: Je to brezčasno?, ki so ga pripravili gostujoči kuratorji evropskih filmskih arhivov.

Na zadnji dan bo na ogled še projekcija kratkih filmov režiserke Nataše Prosenc Stearns Med telesom in prostorom III: Vertikalni horizont. Festival se bo sklenil z dokumentarnim filmom Ali je bilo kaj avantgardnega? avtorjev Jurija Medena in Matevža Jermana, ki osvetljuje prezrto zgodovino eksperimentalnega filma v Socialistični republiki Sloveniji.